Jak ćwiczyć street workout?

Jak zacząć trening street workoutu?

Jak zacząć trening street workoutu i kalisteniki? To pytanie często zadają sobie osoby, które dopiero wchodzą w świat dyscypliny. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Łatwość poszczególnych ćwiczeń sprawia, że mogą je wykonywać wszyscy. Zarówno starsi, jak i młodsi. Mężczyźni i kobiety. Trening street workoutu nie dyskryminuje nikogo. Wystarczą chęci i odrobina samozaparcia.

Od czego powinniśmy zacząć ćwiczenia kalisteniki i street workoutu? Od obiektywnej oceny własnych możliwości. To bowiem będzie podstawą do ułożenia planu treningowego. Obecna forma ma duże znaczenie dla wykonywanych ćwiczeń. Z uwagi na ich charakter siłowy, nie należy przesadzać z początkowym obciążeniem. Jeśli są to pierwsze treningi street workoutu, warto rozpocząć od ich rozluźniającej formy. Z czasem zaś przechodzić do coraz większego obciążenia dla mięśni i kości. Osoby bardziej sprawne fizycznie mogą zacząć od nieco wyższego pułapu wymagań. Co warto zrobić prócz obiektywnej samooceny? Ustal sobie kilka istotnych spraw. Twoje pierwsze treningi street workoutu będą przebiegały znacznie przyjemniej. To przede wszystkim:

  • cel treningów kalisteniki i steet workoutu;
  • miejsce ćwiczeń;
  • plan treningu street workoutu;
  • towarzystwo do wspólnych ćwiczeń.

Cel treningów street workoutu i kalisteniki

Ustalenie celu treningów street workoutu może wydawać się dziwne. Wszak każdy wie, że służą one tężyźnie fizycznej i podnoszeniu sprawności ciała. I tu wszystko się zgadza. Jednak cel ćwiczeń to także postawienie sobie zadań z nimi związanych. Może być to wykonanie 5 podciągów, czy 20 pompek na poręczach. Tak zdefiniowane zadania sprawią, że wzrośnie motywacja do treningów street workoutu. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy uda nam się dzień po dniu cel ten wypełniać. Dlatego nie należy przesadzać z postawionymi zadaniami. Jak w pozostałych aspektach życia, warto jeść małymi łyżeczkami. Zwłaszcza gdy rozpoczynamy dopiero treningi street workoutu. Pokonywanie małych kroczków każdemu sprawi ogromną satysfakcję. To swoiste pokonywanie własnych słabości. I nie należy przy tym oglądać się na innych. Każdy z ćwiczących street workout i kalistenikę ma swoje możliwości.  

Street worokou park - jak zacząć trening?

Każdy też może być na innym poziomie zaawansowania treningów. Stawiajcie sobie zatem cele, które są możliwe do zrealizowania. Nie zniechęci Was to do ich wykonywania. Z dnia na dzień zaś będziecie też widzieć postępy w treningach.

Miejsce treningów kalisteniki i street workoutu

Miejsce na treningi street workoutu i kalisteniki znajduje się niemal wszędzie. Jest to bowiem dyscyplina oparta na ćwiczeniach z użyciem przedmiotów infrastruktury miejskiej. Warto jednak poszukać dedykowanych lokalizacji. Obecnie w miastach powstaje coraz więcej placów i parków z przyrządami do street workoutu. Nie muszą być one bogato wyposażone. Sama dyscyplina opiera się bowiem na minimalizmie. Podobnie jest ze sprzętem do ćwiczeń. Tu wystarczające są proste poręcze, drabinki, czy koła gimnastyczne. Idealne do treningów są zestawy urządzeń. Dzięki nim na niewielkiej powierzchni może ćwiczyć większa grupa osób. Jeśli w okolicy nie ma dedykowanych do treningu miejsc, trzeba poszukać alternatywy. Taką może być zwykła ławka parkowa, czy trzepak. Najważniejsze jest, że wszystkie te urządzenia do treningu kalisteniki są darmowe.

 

Plan treningów street workoutu

Plan terningów street workoutu to najlepszy sposób na konsekwentne ćwiczenia. Patrząc na listę, trudniej jest bowiem odmówić sobie codziennego wysiłku. Idea kalisteniki i street workoutu opiera się na konsekwencji działań. Jak wiele innych rzeczy. Tu nie wystarczą bowiem okazjonalne ćwiczenia. Stąd warto rozpisać sobie ich plan. Tu ponownie należy przyjrzeć się własnym możliwościom. Na ich podstawie należy dopiero budować listę zdań do wykonania. Ćwiczenia street workoutu dla osób początkujących nie powinny być trudne. Ich nastawienie powinno zmierzać w kierunku rozciągania mięśni. Oszczędzi to ewentualnych późniejszych kontuzji. W miarę nabywania doświadczenia i siły ćwiczenia powinny być bardziej wymagające. Nie skupiajcie się jednak na jednym ich rodzaju. Pamiętać bowiem należy, że street workout jest dyscypliną ogólnorozwojową. Warto zatem wprowadzać urozmaicenia do planu treningowego. Ćwiczenia nie będą się nudzić. Nie nadwyrężą także części organizmu. To ważne, by trening rozkładał się na wszystkie partie mięśni.

Street workout park - zestaw do ćwiczeń i treningów
Street workout park - zestaw do treningu i ćwiczeń

Towarzystwo w czasie treningów street workoutu

W czasie treningów i ćwiczeń street workoutu przyda się dobre towarzystwo. Ma to znaczenie motywacyjne. W większym gronie jest znacznie łatwiej. Z większą dyscypliną podchodzi się zarówno do treningów, jak i wykonywanych ćwiczeń. Narasta nawet niewielkie współzawodnictwo, które dodatkowo motywuje do zwiększonego wysiłku. Ponadto ćwiczenia street workoutu w grupach są znacznie przyjemniejsze. Im więcej osób, tym większe urozmaicenie planów treningowych. Każdy bowiem patrzy na ćwiczenia z pozycji własnego doświadczenia. To zaś prowadzi do uzyskania cennych wskazówek i pomysłów na kolejne spotkanie.